Muharrem İnce: CHP’de tüzük değişirse geri dönüş neden olmasın?

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, CHP’deki değişim tartışmalarını değerlendirdi, tüzük değişiklikleri yapıldıktan sonra eski partisine geri dönebileceğini ifade etti. T24 yazarı Cansu Çamlıbel’in sorularını yanıtlayan İnce, “‘Ülkede ne olursa benim için en iyisi olur?’un cevabını değil ‘Ülke için neyin en iyi olduğu?’nun cevabını arayacağız” diye konuştu.

Cansu Çamlıbel’in Muharrem İnce ile “Muharrem İnce: CHP’de tüzük değişikliği olursa orası zaten Memleket Partisi’ne benzer, o zaman geri dönüş neden olmasın?” başlıklı söyleşisinin ilgili bölümü şöyle:

Tüzüğün değiştiği ve üyelerin karar süreçlerinde etkili olduğu bir CHP senaryosu sizin için ‘CHP’ye dönüş senaryosu’ olabilir mi?

Ülkenin siyasetini CHP içindeki çekişmelere hapsedersek bir yere varamayız. ‘Ülkemiz için ne yapmalı?’ sorusunun cevabını iyi niyetli herkesle aramaya çalışacağız. ‘Ülkede ne olursa benim için en iyisi olur?’un cevabını değil ‘Ülke için neyin en iyi olduğu?’nun cevabını arayacağız. Bu arayışın sonunda siyasetten çekilmem gerektiğini görürsem çekilirim ya da aklınıza gelen herhangi başka bir fedakârlık için tereddüt etmem.

CHP’de bahsettiğiniz türde bir değişim olursa dönebilirsiniz yani….

Neden olmasın? O zaman orası Memleket Partisi’ne benzer zaten. Ben niye ayrılayım oradan?

O tür bir senaryoda Memleket Partisi’ndeki sizinle beraber yola çıkmış arkadaşlarınız da CHP’ye gelir mi?

Memleket Partisi ülkenin en demokrat partisidir. Her türlü kararı üyelerine sorar kurullarında kararlarını alır. Türkiye’deki bir gazeteci olduğunuz için sorunuzu yadırgamıyorum çünkü siz de herkes gibi parti genel başkanlarının tek başlarına partileri adına her türlü kararı almalarını doğal karşılıyorsunuz. CHP’de gerçek bir dönüşüm olursa CHP, Memleket Partisi olmuş olur. Genel Başkanı üyeler seçiyor, cumhurbaşkanı adayını üyeler seçiyor. Partide demokrasi var. Niye gelmesinler? O zaman gerek yok ki yeni bir parti kurmaya.

Hazır varsayımlar üzerinden, senaryolar üzerinden konuşurken CHP içindeki liderlik tartışmasını da ekleyelim değişim senaryosuna ve bir de öyle sorayım sorumu. Biraz önce siz üzeri kapalı eleştirdiniz İmamoğlu’nu ama diyelim ki sizin bahsettiğiniz türde radikal bir değişim geçirdi CHP. Üzerine de kulislerde konuşulan Ekrem İmamoğlu-Özgür Özel formülü çalıştı. Böyle bir liderlik kadrosuyla çalışır mısınız?

Ben 2014’te CHP genel başkanlığına aday oldum grup başkanvekiliyken. Aday olmadan önce Sayın Kılıçdaroğlu’nun odasına gittim, istifa dilekçemi yazdım. Siyaset böyle yapılır. Siyasetin kuralları vardır. Dedim ki; ‘Ben sizin grup başkanvekilinizim, görev için teşekkür ediyorum, bu görevimden istifa ediyorum, kurultayda sizin karşınıza aday olacağım, hakkınızı helal edin.’ Çıktım, imza topladım. 117 imza aldım, 417 oy aldım. İnsanlar imza veremedi korkudan ama sandıkta oy verdiler. Sonra da kürsüye çıktım, ‘Bir saat önce sizin rakibinizdim, şimdi siz benim Genel Başkanımsınız, emredin yapayım’ dedim. Siyaset böyle yapılır. Ben siyaseti böyle yaparım. Yani yüreklice, mertçe.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x