Bloomberg: Faiz artırımı olabilir

Bloomberg’in haberine göre, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde dövize olan talebin canlanması, liradaki değer kaybını hızlandırıyor ve enflasyon görünümünün kötüleşmesiyle birlikte döviz rezervlerindeki düşüşe katkıda bulunuyor. Fatih Karahan’ın şimdiden faiz artırımı için ikna edici bir gerekçe görüp görmediği belirsiz .

YÜZDE 45’DE TUTAR GÖRÜŞÜ HAKİM

Ekonomistlerin çoğunluğu için en olası senaryo, Para Politikası Kurulu’nun kilit faiz oranını hala %45’te tutması. Bloomberg anketine göre Deutsche Bank AG ve Goldman Sachs Group Inc.’deki ekonomistler artış öngören muhalifler arasında yer alıyor.

Olası bir faiz artırımının zamanlaması tartışmalı olsa da, dünyanın en büyük bankalarından bazıları bunu, olup olmayacağı değil, ne zaman olacağı meselesi olarak değerlendiriyor. Morgan Stanley de nisan ayında artış bekleyenler arasında yer alıyor.

Yiğit Onay’ın da aralarında bulunduğu Deutsche Bank analistleri bir notta, 500 baz puanlık bir artışın “enflasyon tahminlerinden sapmanın devam etmesi durumunda piyasalara verilecek son şahin sinyal olabileceğini” ifade etti.

Türk lirası, bu ay Bloomberg’in takip ettiği gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dolar karşısında yaklaşık %3,6 kayıpla en kötü performansı gösteren para birimi oldu. Yerel seçimler yaklaşırken en büyük endişe, geçen yılki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra tek bir günde yüzde 7’ye varan düşüşlerin tekrar yaşanması .

Bloomberge ekonomistleri ise, “Mart ayı başında görülen keskin kur düşüşünden sonra, Perşembe günkü toplantıda daha fazla faiz artırımı riskinin arttığının farkındayız. Ancak yine de bu hareketin 31 Mart yerel seçimleri öncesinde artan belirsizliklerle bağlantılı olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla politika faizinin daha da artırılmasının oylama sonrasında daha olası bir risk senaryosu olduğu yönündeki pozisyonumuzu koruyoruz.”

Merkez bankasının piyasa katılımcılarına yönelik yaptığı bir anket, yıl sonu enflasyon görünümünün bu ay yüzde 44,2’nin üzerine çıktığını, politika yapıcıların mevcut tahminlerinin çok üzerinde olduğunu gösterdi. Para otoritesi tarafından yakından takip edilen bir gösterge olan aylık fiyat artışı Şubat ayında %4,5’e yükseldi.

Goldman analistleri, “Zamın amacı, bankanın son tedbirlerinin “daha az ortodoks bir politika çerçevesine dönüş” anlamına geldiği algısını önlemek için, çoğunlukla bankanın kendi rehberliği doğrultusunda ihtiyaç halinde faiz artırımı yapabileceğinin ve artırabileceğinin sinyalini vermek olacak” dedi.

Merkez bankası şu ana kadar döviz kurunu desteklemek için farklı bir yol izledi; lira bazlı dövizi vadeli olarak sattı ve kredi büyümesine kısıtlamalar getirdi.

YABANCI SERMAYENİN GERİ DÖNÜŞÜ

Deutsche Bank’a göre doğrudan bir faiz artışı, tasarruf sahiplerinin paralarını lira varlıklarında tutmaları için teşvik yaratacak ve yabancı sermayenin geri dönüşünün önünü açabilecek. Bu ayın ilk iki haftasında girişler yavaşladı ve yabancılar Türk varlıklarından çıktı.

Columbia Threadneedle Investments’ın Londra merkezli analisti Gordon Bowers, faiz artırımı beklenmese de böyle bir hareketin “yatırımcı güveni açısından büyük bir olumlu şok” olacağını söyledi.

Kendisi, bunun “merkez bankasının özerkliğine sahip olduğunu, fiyat istikrarına öncelik verildiğini ve yetkililerin zayıf büyümeye karşı geçmişte gördüğümüzden daha güçlü bir toleransa sahip olduğunu” göstereceğini söyledi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x