Paris, kiralık scooterları yasaklayan ilk Avrupa başkenti oldu

Fransa’nın başkenti Paris’te uzun süredir tartışmalara neden olan elektrikli Scooter kiralama uygulamasında resmen sona gelindi. Paris’teki son kiralık elektrikli scooter da önceki gün sokaklardan toplanırken, Fransız başkenti bu yönde adım atan ilk Avrupa kenti oldu.

Paris’te halk, elektrikli scooter’ların kaldırımları işgal ettiği ve hem araç hem yaya trafiğinde güvenliği tehlikeye attığı yönünde şikâyetlerde bulunuyordu. Bunun üzerine Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, konuyu nisan ayında referanduma götürmüş, katılımın yüzde 7.5 ile sınırlı kaldığı sandıktan yüzde 89 oranında scooter’lar yasaklansın görüşü çıkmıştı. Referandumun ardından Paris Belediyesi, şirketlere kentteki yaklaşık 15 bin elektrikli scooter’ı toplamak için eylül ayına kadar süre tanımıştı.

3’Ü ÖLÜMLÜ 459 KAZA

Söz konusu Yasak kişisel scooter’ların kullanılmasını kapsamazken Fransızlar, yasağın ilk gününde bile trafikte daha az karmaşanın olduğu yorumlarını yaptı. Paris’te elektrikli scooter’lar nedeniyle geçen yıl 3’ü ölümlü olmak üzere toplam 459 kaza meydana gelmişti.

Elektrikli scooterları yasaklayan ilk Avrupa başkenti olan Paris, söz konusu araçların dünyaya yayılmasında da önemli bir rol oynamıştı. 2018 yılında paylaşımlı elektrikli scooterlar, ilk olarak Paris pazarına açılmıştı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x